Bemutatkozik
az FM Szőlészeti és Borászati Kutató Intézetének Könyvtára

 

Kecskemétről Lakitelek felé haladva a 44-es főútról letérve néhány száz méter gyaloglás után egy egyszerű épületegyüttesre találunk. Ezen a helyen a Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet kecskeméti központja 1982 óta működik. Az Intézetet 1896-ban a nagy filoxéravész után alapították Budapesten. Jelenleg 3 kutatóállomáson (Pécs, Eger, Kecskemét) és a Kőbányai Kísérleti Pincében folyik a kutatómunka. Az Intézet könyvtára Kecskeméten működik.

A könyvtár az Intézettel egyidőben született. A közel 8000 kötetből álló állomány 95%-a szőlészettel, borászattal, kertészettel foglalkozik, a fennmaradó néhány százalék gazdasági szakirodalom. A könyveken kívül folyóiratok rendkívüli gyűjteménye található még könyvtárunkban, ami szintén hatalmas ismeretanyagot hordoz magában.

Az egyes leltári számon egy 1600-ban, latin nyelven íródott, Párizsban kiadott szőlészeti könyv található, ezt követi egy 1661-es Ampelográfia szintén latinul, amelyet Lipcsében adtak ki. Az első magyar nyelvű kiadvány az 1813-as kiadású, Fábián József által megírt Értekezés a szőlőművelésről c. könyv. Nem kis büszkeségünk az, hogy az intézeti könyvtár anyagának legalább 10%-a muzeális anyag, annak ellenére, hogy többször súlyos veszteség érte a könyvtárat a világháborúk pusztítása és a többszöri költözködés folyamán.

Folyóirat-gyűjteményünk mai napig gyakran forgatott büszkesége az Entz Ferenc által szerkesztett, a századelőn kiadott Borászati Füzetek.

Idegennyelvű folyóirat-gyűjteményünk igen jelentős, német, angol, francia, olasz nyelvű szaklapok. 1997-ben 15 külföldi szaklap kerül előfizetésre.

A 100 éves kutató munkájáról és eredményeiről az intézeti évkönyvekből, évi kutatási jelentésekből értesülhet az olvasó. Több szőlészettel-borászattal foglalkozó bibliográfia van a könyvtárunk állományában. A legutóbbi az 1996-ban SZBKI által kiadott Bibliográfia, amely magában foglalja az intézet munkatársainak irodalmi munkásságát 1950-1996 májusáig.

Disszertációk, szakdolgozatok, konferencia anyagok, útijelentések, kutatási zárójelentések szintén a könyvtár dokumentumanyagai közé tartoznak.

Jelenleg az Intézet átszervezés alatt áll. Ebben a periódusban bárki díjmentesen igénybe veheti a könyvtári szolgáltatásokat, de csak helyben használhatók a dokumentumok. A könyvtár minden munkanapon 9-15 óráig várja az olvasókat. Konkrét igény esetén a 76-486-311-es telefonon lehet keresni Virág Ferencné könyvtárost.

Az intézeti könyvtár használhatóságának értékét nagyban növeli az a számítógépes hálózat, amely összeköti a Kertészeti Egyetem, a Kertészeti Főiskola, a szegedi Élelmiszeripari Főiskola, a kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet, a pécsi Kutató Állomás könyvtárait. Keresési joggal az egri Kutató is részese a rendszernek. Így lehetőség van arra, hogy a hálózatra kapcsolt intézmények kereshetnek egymás adatbázisában, találat esetén létrejöhet a könyvtárközi kölcsönzés. A könyvtári feldolgozás a Tinlib könyvtári programmal történik, kezelése egyszerű, bárki könnyen megtanulhatja.

Könyvtárunk sok információval szolgálhat a szőlész-borász szakmában azoknak a kutatóknak, egyetemistáknak, főiskolai hallgatóknak, kis és nagy vállalkozóknak, gazdáknak akik szívesen tanulmányoznák az ebben a témában megjelent szakmai eredményeket, a szőlész-borász problémákkal foglalkozó leírásokat, szívesen olvasnának a marketing munkáról, eredetvédelemről, a szőlő növényvédelméről.

Az Intézeti könyvtár adatbázisának nagy részét folyóiratok feldolgozása teszi ki. Hálózaton kapcsolódik a két nagyon fontos kertészeti felsőfokú oktatási intézmény (KFK, KÉE) adatbázisához, ahol főleg szakkönyvek és szakdolgozatok kerültek feldolgozásra. Anyagi lehetőségeinkhez képest igyekszünk beszerezni minden szőlészettel-borászattal foglalkozó szakmai információt, megjelent szakirodalmat.

Terveink között szerepel a szőlő-bor kultúrtörténetével kapcsolatos információk összegyűjtése is.

Az intézet könyvtára lehetőséget ad arra, hogy a nem kölcsönözhető anyagról fénymásolatot lehessen készíteni a szerzői jogvédelem szabályainak betartása mellett.

A könyvtár mindenben próbál rugalmasan alkalmazkodni az olvasók igényeihez, amit nem tud az itt található anyagból kiszolgálni, azt könyvtárközi kölcsönzés által oldja meg. Természetesen a mi könyvtárunk is szívesen áll rendelkezésére minden érdeklődőnek.

 

Címünk:

FM Szőlészeti és Borászati Kutató Intézete Könyvtár

Kecskemét Kisfái 182. Pf.: 25.

6001

Telefon: 76-486-311

Fax: 76-327-599

Nyitva: munkanapokon: 9-15 óráig

Erdősi Mária tudományos titkár