Bemutatkozik a Nyugat-Magyarország Egyetem
Központi Könyvtára

 

A Nyugat-Magyarországi Egyetem – 1996. szeptember 1-ig Erdészeti és Faipari Egyetem, majd Soproni Egyetem – nemcsak korszerű segédeszközök birtokában, hanem ritka műszaki-természettudományos könyv – és folyóirat gyűjtemény tulajdonában is folytathatja oktató-kutató tevékenységét. Ez a gyűjtemény a XVI. század elejétől napjainkig szemléltetően mutatja tudós generációk céltudatos gyűjtő, fenntartó, fejlesztő és óvó munkáját.

A könyvtár alapító okiratában foglaltak szerint a közgyűjteményi hálózat része a levéltár és a történeti gyűjtemény, de jelen cikkünkben csak a könyvtári hálózatot ismertetjük.

A felsőoktatás integrációja ma már történelem. Lezajlott, már túl vagyunk rajta! Eseményeiről számos tanácskozáson folyt vita, időszakonként tudomást szerezhettünk a változásokról. Mára azonban se szeri se száma azoknak a cikkeknek, tanulmányoknak, amelyek a szakfolyóiratokban és napilapokban ismertetik eredményeit. Pedig, úgy gondoljuk, ez a folyamat még napjainkban is zajlik, nem olyan látványosan, mint eddig, de számos kérdés, részletkérdés megválaszolására lesz még szükség.

Kiss Ádám felsőoktatási helyettes államtitkár a 2000. év sikerének nevezi a létrejött egyetemi integrációt. Ennek során 17 állami önálló, illetve integrált 83 karral (ebből 23 főiskolai kar) és 13 önálló, illetve integrált főiskola (ebből öt integrált főiskola 18 karral) jött létre az 1999/LII. Törvény alapján.

Amikor e számokat olvassa a könyvtáros bizonyára óhatatlanul eszébe jut a könyvtári ellátás rendszere, az egyetemi, főiskolai könyvtárak, központi könyvtárak, kari, intézeti, tanszéki, letéti, könyvtárak, esetleg kollégiumi könyvtárak sokasága. Integrációjuk különböző méretük, funkciójuk, színvonaluk miatt nem biztos, hogy minden esetben azonosítható egy sikertörténettel. Ezúttal, ha nem is sikertörténetet, de egy reményeink szerint jól működő integrálódott felsőoktatási könyvtár történetét szeretnénk ismertetni.

Az említett törvény létrehozta Sopron székhellyel a Nyugat-Magyarországi Egyetemet, a következő intézmények integrálódásával:

– Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskola – Győr

– Benedek Elek Pedagógiai Főiskola – Sopron

– Pannon Agrártudományi Egyetem, Mezőgazdaságtudományi Kar – Mosonmagyaróvár

– Soproni Egyetem – Sopron

Az egyetemen az alábbi karok működnek:

– Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolai Kar – Győr

– Benedek Elek Pedagógiai Főiskolai Kar – Sopron

– Erdőmérnöki Kar – Sopron

– Faipari Mérnöki Kar – Sopron

Geoinformatikai Főiskolai Kar – Székesfehérvár

– Közgazdaságtudományi Kar – Sopron

– Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar - Mosonmagyaróvár

Így tehát 1 főiskolai kari, 2 főiskolai, 1 egyetemi kari és 1 önálló egyetemi központi könyvtárnak (3 karral) kell együttműködnie.

A Soproni Egyetem Központi Könyvtárában már 1996 óta készültek a könyvtárak együttműködését célzó közös pályázatok, amelyek eredményességének hála a Benedek Elek Pedagógiai Főiskola Könyvtárával, a Földmérési és Földrendezői Főiskolai Kar Könyvtárával, az Országos Erdészeti Egyesület, az Erdészeti Tudományos Intézet, a Magyar Tudományos Akadémia Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet, a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola, több soproni középiskola könyvtárával mind informatikai, mind állománygyarapítási téren közös célért dolgoztunk és dolgozunk.

1999 júliusában, amikor hírét vettük az eseményeknek „Ma és Holnap – A Soproni Egyetem Központi Könyvtárának fejlesztési elképzelései az integráció jegyében” címmel összeállítást készítettünk, amelyet eljutattunk az integrációt előkészítő testület néhány tagjához. Ebben leírtuk elképzeléseinket a könyvtárakra vonatkozóan:

„A könyvtárat 1735-ben alapították Selmecbányán… A Soproni Egyetem Központi Könyvtárának történelmi múltja, az országos könyvtári rendszerben jelenleg betöltött helye és szerepe indokolja többek között, hogy a soproni központtal megalakuló Nyugat-Magyarországi Egyetem könyvtári és információs központjaként működjön…

…A tagkönyvtárak önálló szervezeti egységként, (részben) önálló gazdálkodással és telephellyel működnek, a Központi Könyvtár szakmai irányítása és szakfelügyelete mellett.

Központi feladatok:

·         Elősegíti az intézményben folyó oktató-nevelő, kutató, tanulmányi és közművelődési tevékenységet.

·         Támogatja a hallgatókat a szakirodalom használatának elsajátításában, az önálló ismeretszerzéshez szükséges jártasság és készség megszerzésében.

·         Távoktatási centrum.

·         Tervszerűen gyarapítja, feltárja, őrzi, továbbá szolgáltatásai útján az olvasók rendelkezésére bocsátja az Egyetem szakmai profiljának megfelelő, valamint az általános műveltséget fejlesztő hazai és külföldi irodalmat, biztosítja a hazai és külföldi számítógépes adatbázisok elérését.

·         Összehangolja a tagkönyvtárak állománygyarapítási-, apasztási és szolgáltatási tevékenységét. Segíti az oktatási elektronikus dokumentumok szolgáltatása útján, a világ nagy műszaki, természettudományi, mezőgazdasági, közgazdasági, művészeti, pedagógiai, stb. adatbázisokhoz való hozzáférés lehetőségével.

·         Hagyományos és számítógépes szakirodalmi tájékoztató munkát végez, valamint központi szolgáltatásokra épülő kiadványokat jelentet meg.

·         Összehangolja a tagkönyvtárak fejlesztési igényeit, informatikai szolgáltatásait. A szükségleteknek megfelelően, a lehetőségek függvényében fejleszti a tagkönyvtár berendezéseit és felszereléseit.

·         Központi célkitűzések előkészítése, koordinálása, szükséges pénzügyi eszközök felkutatása, közös pályázatok benyújtása az állománygyarapítás és informatikai fejlesztés tárgyában egyaránt, intézményi pályázatok összehangolása.

·         Együttműködik más könyvtárakkal, könyvtári szervezetekkel, bel- és külföldi kiadványcsere, könyvtárközi kölcsönzés, közös kiadványok, fölös- és duplumpéldányok cseréje, stb. vonatkozásában.

·         Tagkönyvtárak könyvtáros továbbképzése, szakmai találkozók szervezése, felhasználói oktatás.

·         Különös hangsúlyt fektet a régió akadémiai és oktatási intézményeinek könyvtáraival való együttműködésre, egységes könyvtári, informatikai rendszer kialakítására.

A tagkönyvtárak eddig kialakított gyakorlatuknak és a könyvtári jogszabályok előírásainak megfelelően végzik tevékenységüket.

Az integrációs fejlesztések mellett elengedhetetlen a Könyvtári Tudományos Tanács felállítása…

…Az integráció megvalósulása nem kerüli el a Központi Könyvtárszervezetéhez tartozó levéltári és múzeumi egységeket sem, melyek fejlesztésénél ugyancsak a fentiekben említettekre kell figyelemmel lenni, különös tekintettel az irányelvekben is megfogalmazott közgyűjteményi egységre…

…A törvényileg és rendeletileg meghatározott költségvetési kereteket a hallgatói és oktatói létszám alapján számított normatíváknak, valamint a szerkezeti jelleggel beépülő támogatásoknak megfelelően kell a különböző tagkönyvtárak részére biztosítani, mely keretek a hagyományos és nem hagyományos dokumentumok beszerzésére fordíthatók. Ezzel a kerettel a tagkönyvtárak önállóan gazdálkodnak kialakult gyűjtőkörüknek megfelelően, kivéve a központilag szolgáltatandó – igen magas költséget jelentő – adatbázisok beszerzése esetét, melyek használatát előzetes egyeztetés alapján a szakmailag leginkább érintett tagkönyvtár biztosít igény és lehetőség szerint az Egyetem intézményeiben.

Külön pénzügyi keretet kell létrehozni/elkülöníteni a központi feladatok szakmai, pénzügyi hátterének biztosítása céljából.

Az új és már meglévő szolgáltatások finanszírozása egyrészt az Egyetemet, mint fenntartót terhelik, másrészt különböző pályázati és egyéb más források felkutatásával biztosítandók.

Elkerülhetetlen az infrastrukturális fejlesztés szinte valamennyi tagkönyvtár területén, melyek anyagi fedezete ugyancsak a fenntartót terheli. Erre vonatkozóan az integrációs pályázat sikeressége nyújthat megoldást.

Ugyancsak változtatásokat követel az integráció a személyzeti politika tekintetében. A központilag megoldandó, elvégzendő feladatok, az informatikai fejlesztés, feladatok összehangolása megkövetel a megfelelő személyi feltételek megteremtését.

Könyvtárak főbb adatai:

 

NYME KK

ATFK

BEPFK

GEOK

MÉKK

Könyvek (kötet)

214.691

79.727

47.000

17.559

86.208

Folyóiratok

Kötet

56.234

1.921

3.000

786

15.182

Féleség

587

145

159

64

192

Nem hagyományos dokumentumok

361

1365

116

291

515

CD-ROM (féleség) ebből

297

94

116

152

2

Egyedi

92

114

27

Folyamatosan előfizetett

10

2

2

4

2

Elektronikus folyóirat

3

 

A könyvtári állományok feltártsága

 

katalógusok (hagyományos) fajtái

Betűrendes, szakrendi, helyrajzi, tárgyszó

Adatbázisok, elektronikus katalógus

(OPAC) megvalósítás dátuma

SEKK, GEOK, BEPF, MÉK, MTAGGKI-Corvina (sefedb:: S1, Szf, S48, Mol, S30); Magyar erdészeti bibl. 1965- (bibdb); OEE (oeedb) AFK- ALEPH

Tartalmi feltárás módja

szakrendi, részben tárgyszó

OPAC elérhetőség

telnet (cím, login/password)

Központi Könyvtár: 193.225.93.9 (ilex. efe. hu) login/passwd:opac

www (url cím)

Központi Könyvtár: http://jazz.efe.hu
AFK: http://www.atif.hu

A könyvtár állományának hány százaléka van feltárva OPAC-ban

40%

 

 

Soproni Egyetemi Karok Központi Könyvtára

 

A Központi Könyvtár az Egyetem szervezetébe tartozó, annak oktató-nevelő és tudományos kutató munkáját segítő, valamint általános művelődési igényeit kiszolgáló önálló szervezeti egység, országos, tudományos szakkönyvtár és regionális központ az Egyetemen oktatott szakirányok valamennyi területén.

Alapvető feladatai közé tartozik a központi célkitűzések előkészítése, koordinálása, a 4 csatlakozó tagkönyvtár fejlesztési igényeinek, informatikai szolgáltatásainak összehangolása, egységes könyvtári számítógépes rendszer kialakítása, közös pályázatok benyújtása.

A Központi Könyvtár nyilvános könyvtár, minden 14 éven felüli beiratkozott olvasó igénybe veheti szolgáltatásait.

Országos feladatkörű szakkönyvtárként nem csak a helyi és regionális szakmai feladatok kielégítése volt és jelenleg is feladata, hanem az erdészet, faipar, geodézia és vadgazdálkodás területén országos szakmai és információs központ, s mint ilyen részt vállal az Országos Dokumentum-ellátási Rendszer tevékenységében. Feladatkörét tovább bővíti az elmúlt években megindított Közgazdasági Kar, valamint az új szakok – környezetvédelmi, vadgazda, papíripari, művészeti (belsőépítészet, restaurátor), mérnöktanári, valamint a kihelyezett szakok – JPTE humán és személyügyi szervező, Gábor Dénes Informatikai Főiskola  és tanfolyamjellegű továbbképzések – pl. erdészeti növényvédelmi, környezeti hatásvizsgálat, fakereskedelmi – megindítása. Szerepénél és feladatainál fogva regionális központi szerepet is betölt valamennyi tudomány területén.

Állomány

Gyűjtőkör: erdészeti, faipar, bútoripar, vadászat, vadgazdálkodás, növénytan, állattan, biológia, geodézia, környezetvédelem, talajtan, papíripar, közgazdaságtan, társadalomtudomány, természettudomány, belsőépítészet, művészet és a kapcsolódó tudományok, így a fizika, kémia, géptan, természetvédelem, területrendezés, helyismeret.

Gyűjtött dokumentumtípusok: könyvek, időszaki kiadványok, kutatási- és útijelentések, jegyzetek, kéziratok, doktori értekezések, disszertációk, diplomamunkák, jogszabálygyűjtemények, szabványok, CD-ROM-ok, audiovizuális anyagok, stb.

Szolgáltatások:

– Helyben olvasás, kölcsönzés, másolatszolgáltatás

– Könyvtárközi kölcsönzés

Könytárhasználat, adatbáziskezelés, kutatásmódszertani oktatás

– Irodalomkutatás, témafigyelés, bibliográfia, tudománymetria, fordítószogálat, szelektív információterjesztés

– Tartalomjegyzék-másolatszolgáltatás

– Kiállítások szervezése, rendezvények helybiztosítása

– Helyi és CD-ROM adatbázisok, online lekérdezés (Springer, EISZ, stb.)

Kiadványok:

Gyorsinformáció, Könyvtári Tájékoztató /belső szolgáltatás/, Erdészeti Tallózó /előfizethető/, esetenként különböző szakmai kiadványok (bibliográfiák, ismertetők, stb.)

 

Informatika a könyvtárban

A könyvtár feladatai közé tartozik a hagyományos szolgáltatásokon túl egy mind hazai, mind nemzetközi szinten megfelelő számítástechnikai háttér és informatikai rendszer kialakítása. A Központi Könyvtár vezetése 1992-ben kiválasztotta és megvásárolta a Corvina (1999-ig Voyager) integrált könyvtári rendszer moduljait – kereső, katalogizáló, kölcsönző, szerzeményezési, folyóirat modult. A könyvtárban készült első számítógépes adatbázis a Magyar Erdészeti Bibliográfia 1965-től tartalmazza az erdészeti és elsődleges faipar szakirodalmát. 1995. január 1-től kezdődött meg az állományi adatbázis építése. 1996-ban közös projekt indult a Benedek Elek Pedagógiai Főiskola és a Magyar Tudományos Akadémia Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet könyvtáraival a közös és egységes adatbázis-építés, valamint az összehangolt állománygyarapítás megvalósítására. A rendszer nyitott, bővíthető, ezért sikerült egy egységes szakmai, helyi és regionális könyvtári információs adatbázis alapjainak megteremtése, együttműködve különböző típusú, feladatkörű könyvtárakkal. Többek között alapszinten feldolgozásra került az Országos Erdészeti Egyesület műemléki értékű állománya, közös adatbázis épül a fehérvári főiskolai karral, az Erdészeti Tudományos Intézettel, s több helyi középiskolai könyvtárral.

Informatikai rendszerünk csatlakozik és beépül az országos, különös tekintettel a Vocal Egyesület könyvtári informatikai rendszerébe, vállalva a régió az ősi szakok – erdészet, faipar, geodézia és vadgazdálkodás – teljes körű, országos és nemzetközi szintű információs szolgáltatásainak biztosítását, valamint az új szakok és határtudományok szakirodalmi szolgáltatásait.

A számítógépes állományfeldolgozás az osztott katalogizálás elvén alapul.

Biztosított ezen túlmenően a rekordcsere a Corvina rendszerben működő könyvtárak között, többek között Debrecen, Szeged, Pécs Universitas, Magyar Képzőművészeti Egyetem és Magyar Iparművészeti Egyetem, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, valamint a Magyar Nemzeti Bibliográfiából történő rekord átemelés.

Adatbázisok elérése:

telnet 193.225.93.9 (ilex. efe.hu)

login: opac

password: opac

http://jazz.efe.hu/voyager.html

1995. májusától CD-ROM hálózat áll az olvasók rendelkezésére. Elsősorban szakmai adatbázisok:

CABTree – erdészet, elsődleges faipar

CABAstract – mezőgazdasági

– OMIKK-CIKK – műszaki

– WOW – faanyagismereti

– WORLD DATA – közgazdasági

– NPA – külföldi periodika

CD-Jogtár, környezetvédelmi, egyéb közgazdasági, valamint enciklopédiák, nyelvtanulást segítő, kereskedelmi, CD-ROM-ok

– valamint online adatbázisok.

Adatbázisok:

– Állományi 1995.01.01-től (sededb-S1)- 1999-ben megindult a retrospektív feldolgozás

– Magyar Erdészeti Bibliográfia 1965-, és műszaki/faipari bibliográfia folyamatos.

– MTA GGKI(ggki ill. sefedb – S30 összefésülése folyamatában)

– OEE adatbázisa (oeedb)

– BEPF Könyvtárának adatbázisa (építése folyamatos 1998.01.01-től)

Műemlékállományi adatbázis

– Erdészeti Lapok repertóriuma

Geoinformatikai Főiskolai Kar könyvtári adatbázisa (építése folyamatos)

– Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar könyvtári adatbázisa (2001-től építése folyamatos)

Hardver-szoftver háttér:

– Könyvtári adatbázis szerver – ilex.efe.hu (193.225.93.9) – Sun Ultral Enterprise

Unix. op. Rendszer, Ingres adatbáziskezelő,

– WEB-szerver-jazz.efe.hu (193.225.93.5) – SparClassic-Unix op. Rendszer

CD-szerver-EFECD (193.225.93.7) – 486 PC hálózati alkalmazásokkal, SCSI,4 GB HDD,

– 5 CD-Drive-DOS+LANCD 100 felhasználós szoftver

– CD-szerver- SECD (193.225.93.30) LINUX

Mastalírné dr. Zádor Márta - Tompa Zsoltné