Agrárkönyvtári Hírvilág, 2003. X. évfolyam 3. szám

Archív gyűjtemény

 

Séta Magyarország növényei között

 

Kedves Olvasóink!

 

Kiadványunkban ebben az évben új sorozatot indítottunk.

Úgy gondoltuk, hogy intézményünk ritka, becses, archív anyagából válogatunk és kollégáink, olvasóink figyelmét felhívjuk erre, bemutatjuk azokat. A kiválasztás sokkal nehezebbnek bizonyult, mint ahogy elképzeltük; ugyanis kiderült, hogy a bőség „eláraszt” bennünket. Minden kiadványnak megvan a maga különlegessége, története, szépsége. Elsőként Lippay János 1664-ben magyar nyelven megjelent csodálatos könyvkölteményét, a „Pozsonyi kert”-et mutattuk be; remélve, hogy örömet szereztünk olvasóinknak ezzel.

Amikor e cikkhez az anyagot gyűjtöttem, valószínűleg többen szabadságukat töltötték, valamilyen formában pihentek itthon vagy külföldön. Bizonyára sokan a természet szépségét élvezték. Ez a feltételezés irányította a figyelmet egy nem igazán régi – mindössze száz éves – ám nagyon fontos ismereteket tartalmazó könyvre.Vajon amikor kirándulunk, sétálunk vagy csupán engedjük, hogy a természet körülvegyen bennünket, a lábunk előtt heverő, a szemet gyönyörködtető virágokat felismerjük-e, meg tudjuk-e nevezni? Bár ezek ismeretére szerencsére jó néhány könyv, atlasz segítségünkre lehet - mi most Wagner János: Magyarország virágos növényei című könyvét választottuk. A XX. század legelején a Királyi Magyar Természettudományi Társulat felkérte Wagner Jánost, aradi tanítóképző-intézeti tanárt, hogy Hoffmann Károly Növényatlaszát fordítsa le és dolgozza át a magyar viszonyoknak megfelelően.

Wagner János 1902-ben a felkérésnek eleget tett és az Atheneum Irodalmi és Nyomdai R.-Társulat Kiadója jóvoltából 2003-ban Budapesten „Magyarország virágos növényei” címen megjelent a könyv. Mágocsy-Dietz Sándor (aki a „szokásos revíziót” kapta feladatául az Előszóban így írt erről: „Wagner áttanulmányozván a német munkát, arra az eredményre jutott, hogy voltaképen új magyar növénytani képes könyvet kell írnia, nemcsak azért, mert Hoffmann sokszor igen rövid, alig tájékoztató növényleírásait pontosabb, részletesebb leírással tartotta szük-ségesnek pótolni, hanem főleg azért, mert hazánk növényzete nagyon sokban különbözik Németország flórájától: a mienk gazdagabb és szebb!”

Hoffmann Károly „Pflanzen-Atlas”-ának dr. Hoffmann Gyula által átdolgozott harmadik kiadása 875 növényt mutat be, s ebből Wagner 56 növényt elhagyott, mivel ezek hazánkban nem teremnek meg. A megmaradt 819 növényleírást 446-tal kibővítette, így a magyar kiadás 1265 növényt mutat be.

Nemcsak a növény leírással bővebb a magyar kiadás, a képek száma is meghaladja a német kiadásét. Hoffmanntól átvett 64 színes táblán 354 növény szerepel. Wagner János kibővítette ezt három új színes táblával, ahol 21 Magyarországra jellemző növényt közöl, így a magyar kiadás színes képeinek száma 375. Úgy gondolom megérdemlik, ha itt megemlítem Réti Ödön és Wagner Ágoston rajztanárok nevét. Réti Ödön a 67. tábla képeit készítette, Wagner Ágoston ügyességét a 66. tábla dicséri.

A könnyebb tájékozódás érdekében Linné rendszerét követik, így a nem szakember is jól eligazodik. A leírt növények csoportosítása híven követi a német eredetit. A növények leírását magába foglaló részt – ez a munka zöme, gerince – egységes névjegyzék zárja le.

A leírt növények magyar megnevezésére elsősorban Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály „Magyar Füvészkönyv”-ét vették alapul.

A német eredeti munkával szemben új szempontot is alkalmaztak; miszerint közzétettek minden olyan magyar nevet, melyet a gyűjtés során sikerült fellelni. Így lett e könyvben a felvett magyar növénynevek száma közel 6000.

A másik lényeges különbség, hogy a növénynemhez tartozó növényfajok leírása után felsorolták azokat a fajakot, amelyek még Magyarország területén megtalálhatók, de a könyvben ismertetésükre már nem kerülhetett sor.

A növények bemutatását magába foglaló részt egységes névjegyzék zárja.

„… A növények leírásában Wagner szaktársam arra törekedett – írja Mágocsy-Dietz Sándor, - hogy lehetőleg könnyűvé tegye a növények felismerését, még azoknak is, kik behatóbban nem foglalkoztak a növények neveinek felkeresésével, illetőleg a növények meghatározásával. Éppen ezért a német munka leírásait nem fordította le egyszerűen és, ha egyik-másik növény leírását le is fordította, mindig bővítette, helyesbítette; a legtöbb növényt azonban újonnan írta le a segédmunkák és saját tapasztalata alapján, különösen pedig önállóan járt el a ritkább növények, nevezetesen a magyar növények leírásában.

Mindezeket figyelembe véve, a magyar kiadás nem tekinthető egyszerű fordításnak, hanem a német munka felhasználásával készült eredeti magyar műnek.”

A könyv a Tájékoztatóval indul, ahol ismerteti többek között a növény „testrészeit” és a könyv használati módjára is kitér. Közli Linné rendszerét, majd azt Engler A. természetes rendszerének a kivonata követi, amely „…főtekintettel a Magyarországon képviselt családokra” vonatkozik. Felsorolja azoknak a botanikusoknak a névjegyzékét, „…a kik a könyvben ismertetett vagy legalább fölsorolt növények neveit megállapították.” Pótlást és hibaigazítást tesz közzé . Ezután 24 osztályba sorolva ismerteti a növényeket 582 fekete-fehér illusztrációval, majd betűrendes tárgymutató segít a keresésben. A könyvet 67 színes tábla zárja.

Mielőtt az illusztrációkat bemutatnánk, ismerkedjünk meg a könyv létrehozóival.

 

Wagner János tanár, botanikus: 1870. április 20-án Temeskeresztesen született.

1893-ban tanítóképző intézeti tanári képesítést szerzett. Csáktornyán, Kiskunfélegyházán, Aradon tanítóképző intézeti tanárként dolgozott. 1911-től Budapesten élt és főfelügyelőként, főigazgatóként munkálkodott. 1928-ban vonult nyugalomba.

Magyarország és a Balkán (főleg a Rila-, Rodope- és Balkán hegység flóráját kutatta. Monografikusan feldolgozta a Centaurea fajokat és a hársakat. Számos dolgozata jelent meg, főleg a Magyar Botanikai Lapokban. Főbb művei: Magyarország virágos növényei (Bp., 1903); A kis kertész (Bp., 1906); Magyarország gyógynövényei (saját színes festményeivel, Bp., 1908); Magyarország hársai (Kertészeti Közl. 1941-1945).

Népszerű és ifjúsági műveket is írt. Több növényt is neveztek el róla.

1955. május 23-án Budapesten hunyt el.

 

Mágocsy-Dietz Sándor 1855. december 7-én született Ungváron.

Egyetemi tanulmányait Budapesten végezte. Előbb középiskolai tanári oklevelet szerzett, majd növénytanból doktori oklevelet nyert. 1889-ben a növénybiológia és a mikológia egyetemi tanára, 1897-ben pedig egyetemi rendkívüli tanár lett. Szinte minden európai országban folytatott botanikai tanulmányokat. Nagyszabású irodalmi munkásságot fejtett ki; tanulmányait nagyrészt a Természet-tudományi Társulat c. folyóiratban, az Akadémia kiadásában jelentek meg. Sokrétű pedagógiai munkásság is jellemezte. Neki köszönhetően kapott önálló tanszéket a növényrendszertan és a földrajz. Neki tulajdonítják azt a felvetést is, miszerint a mezőgazdasági oktatásban résztvevő tanároknak a szakmai képzettségük mellé pedagógiai ismeretekkel is kellene rendelkezniük. Hét évtizeden át volt a Természettudományi Társulat tagja, elnöke.

Főbb művei: Erdészeti növénytan (Fekete Lajossal és Rejtő Adolffal együtt Deák Ferenc-díjban részesültek, Bp., 1891, 1896,), Rügy és levélhullás (Bp., 1882), A növények talajálló irányának okairól (Bp., 1887), A növények táplálkozása, tekintettel a gazdasági növényekre (Bp., 1909), a növénytan múltja, jelene és jövője hazánkban (Bp., 1926), Erdészeti növénytan (Fehér Dániellel, Bp., 1929-31).

1945. február 27-én halt meg Budapesten.

 

Hoffmann, H. Henrik Károly Hermann, német botanikus – (az 1895-ben Budapesten kiadott Pallas Nagy Lexikon adatai szerint) - 1819. április 22-én született Rödelsheimben.

Giessenben és Berlinben a medikát tanulmányozta, majd Giessenben 1842-től magán tanár, 1853-tól pedig a botanika tanára.

Nevezetesebb munkái: Untersuchhungen über d. Pflanzenschlaf (u.o.1851), Pflanzenverbreitung und Pflanzen-wanderung (Darmstadt, 1852), Witterung u. Wachstum, oder Grundzüge d. Pflanzenklimatologie (Lipcse, 1857), Mykologische Berichte (u.o. 1878-73(?), 3. rész).

Most pedig gyönyörködjünk a következő oldalak szépségében.

 

Movirágai

 

 

Dr. Sinóros – Szabó Botondné