Agrárkönyvtári Hírvilág, 2010. XVII. évfolyam 4. szám

Kitekintő

 

Fórum üzletről és technológiáról – könyvtárosoknak is

 

Az IQSYS Zrt. – évente megrendezett, operatív megoldásokkal foglalkozó konferenciáinak sorában – október 6-án a Hotel Heliában Operatív Információtechnológia 2010 – Fórum üzletről és technológiáról címmel várta az érdeklődőket, akik nagy számban meg is jelentek.

Ragoncsa Géza ügyvezető igazgatóhelyettes házigazdai üdvözlése után dr. Bőgel György, a Közép-európai Egyetem tanára vette át a szót, hogy az Üzleti elvárásokról és kihívásokról beszéljen. Mondandóját néhány érdekes – néha egymásnak kissé ellentmondó – megállapítással kezdte, pl.: a munkavállalók kétharmada fizetés nélkül túlórázik; a munkavállalók lojalitása mélyponton van; a munkavállalók 59%-a fontolgatja a távozását. Ma már új ügyfelet nehéz szerezni, legfeljebb elhódítani lehet, éppen ezért a reklám legyen célzott, az ajánlat és a kiszolgálás testre szabott. Könnyedén lehet követni az elektronikus nyomainkat, ebből következtetni lehet az érdeklődési körünkre. Most aztán kezdhetünk aggódni, hogy ki fér hozzá az adatainkhoz, a nyomainkhoz, azokból milyen információkat állít elő, és kinek adja el azokat.

Kovács András, az IQSYS üzletfejlesztési és marketing igazgatója az IT trendekről és lehetőségekről szólt. Bőgel György gondolatmenetét folytatva elmondta, hogy az adatgyűjtés azért folyik, hogy növelni lehessen a produktivitást, költséghatékonyabbak legyenek, illetve a jobb ügyfélkezelés érdekében. Beszélt az egyre népszerűbb felhőszolgáltatásokról (cloud computing), vagyis arról, hogy használunk egy, az internet felhőjében levő szolgáltatást, amelyről nem tudjuk pontosan hol van, de kapcsolódunk hozzá, futtatjuk a felhőben, így nem kell kiépíteni saját rendszert. Vannak publikus felhők, amelyekhez bárki hozzáférhet, de kialakíthatunk saját, más számára hozzáférhetetlen felhőket, vagy akár kombinálhatjuk is a kettőt. A vállalat sajátja maga a folyamat, az eszközöket csak bérelni érdemes, ezzel nő a hatékonyságunk. Az Oracle és az SAP nagy választékban kínálja alkalmazási csomagjait. A legelső eldöntendő kérdés, hogy vásároljunk vagy béreljünk, azután foglalkozzunk a szolgáltatás üzleti hatásával.

Ezután kerekasztal-beszélgetés következett Papp Istvánnak, a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettesének a vezetésével. A beszélgető partnerek: Ablonczy Balázs, az SAP Hungary ügyvezető igazgatója, Laufer Tamás az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke, dr. Paál Péter, a HP Magyarország vezérigazgatója, Pongrácz Ferenc, az IBM Magyarország megbízott vezérigazgatója, Poros Gábor, a Fujitsu Magyarország ügyvezető igazgatója, Laszlo Posset, a T-Systems International elnökhelyettese, Ragoncsa Géza, Reményi Csaba, az Oracle Hungary ügyvezető igazgatója és Strommer Pál, a RacioNet vezérigazgatója. Az öt megvitatott kérdéskör a K&F és innováció, a Vállalati infrastruktúra és cloud computing, a Rendszerintegráció és programmenedzsment, az Ügyfélkezelés, valamint a Stratégia és jövőkép volt. A beszélgetés néhány érdekes megjegyzése: inkubátorház helyett információs folyamatokat finanszírozzunk; a vállalati architektúra elavult, egyre kevésbé hatékony; Paul McCartneynak privát cloudot fejleszt a HP, egy része szabadon hozzáférhető lesz; a mobil eszközökkel a munkaerő is egyre mobilabb, viszont a munkavállalók egyre nagyobb kontroll alatt tarthatók.

Puskás Norbert, az IQSYS ágazati igazgatója az Ügyfél Életút Modellről beszélt. Obelixet, Asterixet és társaikat segítségül híva próbálta meg felrázni – meglehetős sikerrel – a lankadó figyelmet. Szó volt kinnlevőség kezelésről és Business Middleware-ről, ez egy új, komplex mód az ügyfelek kezeléséhez. Az előadás bizonyos pontjain újabb és újabb előadók kapcsolódtak be, akik különböző nézőpontokból csatlakoztak a témához. Ramháb Mária, a kecskeméti Katona József Könyvtár igazgatója a Speciális ügyfélszerepekről, azaz az olvasó és a könyvtár kapcsolatáról, Bódis Tamás, a Fővárosi Csatornázási Művek IT csoportvezetője Folyamatos szolgáltatások kezeléséről, vagyis az FCsM új számlázási rendszeréről, illetve Szabó Szabina, a Raiffeisen Bank Zrt. Hitelkockázati Főosztályának csoportvezetője Egy korai jelzőrendszer napjaink megváltozott gazdaságában témában az ügyfélismeretről szólt.

 

Ramháb Mária

Pallósiné dr. Toldi Márta

 

Délután szekciókba rendeződtünk, én természetesen az Intézményi és könyvtári alkalmazásokat megvitatók csoportját választottam. Kósa Katalin projektvezető az EGIR-ről, az Egységes Gazdálkodási Integrált Rendszerről beszélt.

Ezután Megújult tudásbázis a VASKIR-banIQPortál alkalmazások címmel Pallósiné dr. Toldi Márta, a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár igazgatója és Kótai Katalin projektvezető beszélt a térség közös, A Vas Megyei Könyvtári Portál közkönyvtári alapjainak létrehozása a tudástartalmak megosztása érdekében, és a Berzsenyi Dániel Könyvtár informatikai fejlesztése, oktatási-képzési szerepének erősítése című TIOP pályázatáról, amelynek célja a könyvtárközi kölcsönzés ügyintézésének IKT támogatása, valamint a Vasi Könyvtári Portál (egy honlap család) létrehozása. Bemutatták magát a portált, valamint a Berzsenyi Dániel Könyvtár és a Vasi Digitális Könyvtár honlapját. Mutattak példát a keresésre, láttuk, milyen áttekinthető, a linkkapcsolatok és a hivatkozások hogyan segítik a munkát. Az egyesített katalógusban tizenhét közkönyvtár állománya szerepel, az egyedi elérésű katalógusban pedig a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ Könyvtárának anyaga.

Berczik Márton, az SAP munkatársa Az információval való hatékony gazdálkodás annak teljes életciklusán keresztül: archiválás, megőrzéskezelés, leállított rendszerek adatainak megtartása címmel egy elektronikus archívumról beszélt.

Szita Zsolt, az ISH Informatika Kft. munkatársa az elektronikus számlázásról tartott hosszadalmas és számomra nem túlságosan érdekfeszítő előadást.

Bakos Klára, a Zrínyi Nemzetvédelmi Egyetem könyvtárigazgatója és Horváth Zoltánné az IQSYS munkatársa Net-könyvtárak – új generációs könyvtári informatika címmel egy szintén TIOP pályázatról – címe: Közös tudás – innovatív könyvtár, a részt vevő könyvtárak: Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Könyvtára, Óbudai Egyetem Könyvtára, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Könyvtára és Iparművészeti Múzeum Könyvtára – számolt be. Bakos Klára bemutatta Net-világ webpolgárát, aki a rendszer használójából annak alkotójává is válik. A webpolgár igényli a falak nélküli, elektronikus könyvtárt, az esélyegyenlőséget, a tudás megosztását, amelyet pályázatok útján fejleszt, és portálokon keresztül adja közre a tudást. A portálon web2-es alkalmazások lesznek, RSS, fórumok, blogok, kérdezz–felelek, kérdezd a …, olvasást népszerűsítő játék. A portál természetesen akadálymentes lesz, és 24 órás szolgáltatás áll majd rendelkezésre. Három nyelv közül lehet majd választani, a magyar és az angol mellett lovári nyelven is elérhetők lesznek az információk. Horváth Zoltánné az OCLC GRID-ről – új generációs könyvtári stratégiák, világméretű könyvtári kooperáció –, az OCLC Next-generation szolgáltatásairól és termékeiről beszélt. WorldCat termékcsaládja a legnagyobb nyilvános online (hálózati) katalógus a világon, amely egyesült gyűjtemények alapján teszi szolgáltatásait nevezetessé – mondta.

 

Benczekovits Beatrix