A név új, ám a színvonal a régi
A pomázi stúdiót Kiss János festőművész hozta létre 1990-ben, amikor kiköltözött Budapestről erre a szép vidékre. Előzménye gyakorlatilag a Fáklya Klub szabad iskolája volt, amelyet Fischer Ernő vezetett és Kiss János műhelytanára volt az iskolának. 2000 körül Somodi László Képzőművészeti Stúdió néven folytatta pályafutását. A mostani kiállítástól pedig Pomázi Bauhaus Festőiskola.
Lőrinszky Attila és Kiss János
A tanítványok közül többen követték a tanár urat Pomázra, majd újak is csatlakoztak hozzá. Oktatási módszere az ún. Bauhaus módszer, amely a két világháború között a németországi Weimarban működő, Walter Gropius által szervezett képzőművészeti iskolában alakult ki. Kiss János tanára, Papp Gyula is a Bauhausban kezdte tanulmányait. Az 1947-ben, Nagymaroson létrejött népi kollégiumban az egész ember formálását tanította növendékeinek Papp Gyula.
|
|
Nyilvánvalóan ebből fakad az iskola sokszínűsége. Kiss János a szabad oktatói légkör híve. Egyéni korrektúrát tart, mindenkinek saját fejlettségi szintjén. Induktív úton halad a társaság, a látványvilág csak a kiindulási pont. Hosszú, elemző munka során, a képzőművészet kifejező eszközeivel, a lényeget kiemelve képpé alakítani a látottakat. Ezek az eszközök a vonal, a folt, a fény-árnyék, a sötét-világos, a szín, a tér, a ritmus, a bemozgatás, és ezek ismeretét mindenkitől megköveteli. Bár a módszer azonos, abban segít, hogy mindenki önmagát fejezze ki, saját lelki- és gondolatvilágát.
|
|
Február 19-én – első ízben, mint Pomázi Bauhaus Festőiskola – Kiss János nyitotta meg a társaság közös kiállítását az OMgK Ujhelyi termében Lőrinszky Attila nagybőgőművész közreműködésével. A kiállító művészek: Détári Gabriella, Egri Ottilia, Fábián Andrea, Janzsó Anna, Kemenes Katalin, Kiss Béla, Kiss János, Kiss Léna, Koó Éva Lídia, Kovács Tája, Laukó Pál, Lipcsey Judit, Lunger Katalin, Osztobányi Ildikó, Várszegi Rudolf, Vereczkeyné Donáth Györgyi.
Kiss János – szokásához híven – komplett és nagyon élvezetes művészettörténet órát tartott a megnyitó kapcsán. Egy érdekes információmorzsa a tanár úrtól: Gárdonyi Géza igen tehetséges festőművész is lehetett volna, ha nem a tollat választja, hanem az ecsetet.
A kiállítás március 17-ig volt látogatható.
BB