Agrárkönyvtári Hírvilág, 2014. XXI. évfolyam 1. szám                   

Nálunk történt – Agrárkulturális rendezvények

 

Lehoczky János-díj 2014

 

Könyvtárunk a Víz Világnapján, 2014. március 22-én adott helyet a Lehoczky János-díj 10. díjkiosztó ünnepségének és az Erdei Iskola Egyesület Módszertani országjárás című kiállítás megnyitójának. Vajtáné Boros Éva Klára, az Erdei Iskola Egyesület elnöke nyitotta meg a rendezvényt.

Idén a Lehoczky János-díjat Kovátsné dr. habil Németh Mária, a komáromi Selye János Egyetem professzora kapta. Felterjesztő: Kövecsesné dr. Gősi Viktória, a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Kar Pedagógia Tanszék tanszékvezetője és Lampert Bálint tanársegéd, erdei iskolai programvezető.                                     Gratulálunk!

 

Vajtáné Boros Éva Klára

Kovátsné dr. habil Németh Mária és Báriné Krajnyák Szilvia

 

A jelölési űrlapok kavalkádján átrágva magamat próbáltam az objektivitás szemüvegén keresztül a szavak és papírok mögött meglátni az embert. Nem egy konkrét nevet, hanem az életrajzokból, munkásságból, elhivatottságból merített dicsérő szavakból csendesen kirajzolódó egyéniséget. Az embert, aki nem csupán értéket hagyva maga mögött létezik, de a jövő megteremtésén munkálkodik. A környezeti nevelőt, aki diófát ültet, pedig sejti, hogy a gyümölcsét már nem élvezheti. Mégis ültet, gyereknek, unokának, jövendőnek. Aki nem csak gyakorlatban tehetséges és elhivatott, de azoknak is útjelző kíván lenni, akik a célt már kitűzték, de az ösvényt még nem ismerik. Környezettudatosságra nevelni nemcsak lehetőség, hanem kötelesség is. Környezeti nevelőket felkészíteni pedig áldás. A természetnek, a környezetnek, a jövendőnek.

A jelölési űrlap hasábjain keresztül ezek a gondolatok kristályosodtak ki bennem, amikor Kovátsné dr. habil Németh Mária szakmai bemutatását olvastam.  Meglátásom szerint a környezeti nevelés számára nem munka, hanem életcél, amelyet szem előtt tartva napról-napra megújulva képes reagálni a korszellem kihívásaira. Tapasztalatait a fösvénység lehetőségét is elítélve adja tovább a következő generációnak. Fát ültet. Nem magának, hanem a jövendőnek. Nekünk, nekik, akik utánunk jönnek.”Mező Arnold, kuratóriumi tag.

Szakmai útját Kövecsesné dr. Gősi Viktória mutatta be: „Kovátsné dr. habil Németh Mária 1996- ban dolgozta ki az Erdőpedagógia Projektet. A projekt gyakorlati megvalósulási színtere a Ravazdi Erdei Iskolai Oktatóközpont. A projekt során kiváló együttműködés valósul meg a Kisalföldi Erdőgazdasággal. Az erdei iskolai programokban az elmúlt években több ezer gyermek vett részt, mely programokat a tanárnő keze alatt „nevelkedett”, a tanszéken dolgozó szakemberek, pedagógusok vezetik. A gyermekeken túl a Kovátsné Németh Mária által kidolgozott akkreditált pedagógus-továbbképzésen készülnek fel a tanítók, tanárok az erdei iskolai projektek készítésére, vezetésére.

Az NYME Apáczai Kar hallgatói tanulmányaik során ismerik meg az erdőpedagógia, a környezeti nevelés elméletét és gyakorlatát, amelyet a Ravazdi Erdei Iskolai Oktatóközpontban a gyermekprogramok vezetése során próbálhatnak ki, mélyíthetnek el. Az Erdőpedagógia Projektben számos kutatás (PhD értekezések is készültek ebben a témában) vizsgálja annak hatékonyságát, a környezeti nevelés és a fenntarthatóság pedagógiájának különböző kérdéseit, melyben jelentős szerepe van a professzor asszonynak, hiszen témavezetőként támogatja, mentorálja a fiatal kollégák tevékenységét. Nevéhez kapcsolódik a Kitaibel Pál Környezetpedagógiai Doktori Iskola programjának kidolgozása is. Munkája során szép példáját mutatja be az elmélet és a gyakorlat egységének, hangsúlyozva a két terület együttes fejlesztésének fontosságát. A díjra javasolt személy nevéhez számos publikáció kötődik a témában (pl.: habilitációja is az erdőpedagógia témában készült).”

A Lehoczky János-díj kuratóriuma így méltatta: „A mai díjazott olyan ember, akinek életét annyira sokrétű tevékenység jellemzi, hogy igazán nehéz maradéktalanul, hiánytalanul felsorolni. Így elnézést kérek, ha nem fontossági sorrendben teszem ezt. Szakmai útjának kiemelkedő területei: az erdei iskola; az erdő- és környezetpedagógia; az európai és magyar értékek őrzése; a fenntartható fejlődésért végzett munka; a környezeti nevelés sokszínűsége; a környezettudatosság elmélyítése; a magyar iskoláztatási rendszer történetének kutatása; a mentorálás; az Őrszavak című folyóirat szerkesztése; a pedagógusképzés és továbbképzés; a korszerű projektpedagógia meghonosítása; a Ravazdi Erdei Iskola megálmodása és Csallóköz kutatása; a reformpedagógiai módszerek alkalmazása; a magasan kvalifikált értelmiségi lét példaadása.

Köszönjük áldozatos munkádat, amit a környezeti nevelés és az erdei iskola ügyének szentelsz, kívánunk további tevékenységedhez sok erőt, kitartást, türelmet, jó egészséget, az oktatáshoz szorgalmas diákokat, érdeklődő hallgatókat, erdei iskolázni vágyó gyerekeket, és erdei iskoláztatni szándékozó pedagógustársakat! Minden jót és szépet, további sikereket, mindig melegen rád ragyogó napot, háborítatlan erdővidéket, és sok és jó vizet, mely a tisztaság őseleme, Lehoczky János szavaival:

 

én hűsítem arcodat forró nyári napsütésben,

én frissítem fáradt testedet vándorútjaid után.

Csobogásom nyugtatja zaklatott lelkedet,

habjaim tánca bűvöli tekintetedet.

Poros gúnyádat tisztítom,

egészséged őrzöm.

Szépítelek, gyógyítalak,

üdítelek, vidítalak…

 

(A vizek fohásza)

 

A díjat Báriné Krajnyák Szilvia, az Erdei Iskola Egyesület alelnöke adta át.

Nagy örömünkre a 2014. évi Lehoczky János-díj odaítélését komoly munka előzte meg, hiszen 17 jelölés érkezett. Az ország legkülönbözőbb területeiről, a legkülönbözőbb munkásságok, életutak bemutatásával ismerkedett meg a kuratórium a döntéshozatal előtt.

A jelöltek munkájához további sok sikert kívánunk!

A felterjesztőknek köszönjük támogatásukat, odafigyelésüket a közelükben élő, munkálkodó környezetei nevelőkre, erdei iskolázókra.

 

 

 

A 2014-ben felterjesztettek névsora:

1.      Bagóné Mátrai Andrea – Kalocsai Kunszt József Általános Iskola Kertvárosi Általános Iskolája, Kalocsa

Felterjesztő: Tompai András Lászlóné tagintézményvezető-helyettes

2.      Békefi Andrásné Moór Györgyi – Pilisi Parkerdő Zrt. Madas László Erdészeti Erdei Iskola

Felterjesztő: Ocsovai Zoltán erdészetvezető

3.      Csiger Zsolt – ÉSZAKERDŐ Zrt. Fónagysági Oktatási Központ

Felterjesztő: ÉSZAKERDŐ Zrt. Zay Adorján vezérigazgató

4.      Dósa Katalin – Rákosmenti Százszorszép Óvoda, Budapest

Felterjesztő: Béres Károlyné és az óvoda szülői, valamint munkatársi közössége

5.      Fehér Kaplár Attila – Törökugrató Általános Iskola, Budapest

Felterjesztő: Fretyánné Kozma Éva igazgató

6.      Fernengel András – ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskola, Budapest

Felterjesztő: Saly Erika, Schróth Ágnes, MKNE

7.      Gál Ildikó – ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium és Kollégium, Budapest

Felterjesztő: Szerencsy Nóra

8.      Gulyás-Kis Csaba

Felterjesztő: Szerencsy Nóra

9.      Keszei Józsefné – Koncz Dezső Óvoda, Általános Iskola, Diákotthon, Különleges Gyermekotthon és Készségfejlesztő Speciális Szakiskola

Felterjesztő: Kovács Krisztina

10.  Dr. Kriskáné Gánóczy Anita – Újpesti Kulturális Központ, Homoktövis Környezetvédelmi Oktatóközpont, Budapest

Felterjesztő: Lenkei Péter, Környezeti Tanácsadó Iroda vezetője

11.  Nagyné Mussó Judit – Nyíregyházi Főiskola Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Nyíregyháza

Felterjesztő: Kovács Zoltánné Vass Éva, Nyíregyházi Móra Ferenc Általános Iskola

12.  Sebestyénné Zakor Katalin – Kazincbarcikai Összevont Óvodák, Kazincbarcika

Felterjesztő: Horváthné Geleta Mária óvodavezető

13.  Szélné Sándor Katalin – Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság

Felterjesztő: Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság – Tirják László igazgató

14.  Takács Judit – Irinyi János Református Szakközépiskola és Diákotthon, Kazincbarcika

Felterjesztő: Pál-Kutas Dénesné

15.  Tóthné Timár-Geng Csilla – Lágymányosi Bárdos Lajos Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium

Felterjesztő: Kerekes János igazgató (Támogató szervezet: MKNE, Hársas Oszkárné)

16.  Versné György Edit – Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság

Felterjesztő: Puskás Zoltán igazgató

 

Gratulálunk valamennyiüknek!

 

Vincze Petronella