Kiállításmegnyitó egy könyvtáros szemszögéből*
Előre kell bocsátanom, könyvtár szakot végeztem, nem művészettörténetet, és ha már könyvtárban, az Országos Mezőgazdasági Könyvtárban vagyunk, könyvtárazzunk egy kicsit! A beérkező könyveket először is leltárba vesszük, kezdjük hát a leltárral!
Dr. Vereczkeyné Donáth Györgyi, Benczekovits Beatrix és Hegedűs Valér |
|
Dr. Vereczkeyné Donáth Györgyi óbudai festőművész 2010 óta állít ki. Eddig két önálló kiállításán köszönthettem házigazdaként a vendégeket: 2010 májusában a Küldetés, és 2013 szeptemberében a Panta Rhei címűn. Most pedig az a megtiszteltetés ért, hogy ezt a harmadikat, az Áramlat – Flow címűt én nyithatom meg. Köszönöm szépen. Kilenc csoportos kiállításon örülhettünk eddig itt Györgyi képeinek: 2011 áprilisában és 2012 márciusában a Somodi László Képzőművészeti Stúdióval, 2013 februárjában és 2014 áprilisában a Mester és tanítványai kiállításon (a Mester itt Szkotniczky Pétert jelenti), 2013 februárjában, 2014 márciusában és 2015 márciusában a Pomázi Bauhaus Festőiskolával, akik tulajdonképpen azonosak a Somodi László Képzőművészeti Stúdióval, hiszen nevet változtattak. Láthattuk még képeit 2014-ben januárban a VárMező Galéria névadó, meghívásos nyitó tárlatán, illetve júliusban a Jó vetés, jó aratás, meghívásos kiállításon.
|
|
Most pedig leltározzuk végig Györgyi díjait: 2012. augusztus, Zsámbék, I. díj, 2012. november, Újbuda, I. díj, 2014. március, Mozdulj Közhasznú Alapítvány, Nívódíj. Képeit beválogatták rangos kiállításokra: a vonyarcvashegyi Vo-Va Mini Art Balaton Szalonra, Egerbe, az Akvarell Triennáléra, Hatvanba, a Hatvani Galériába.
Szűkebb pátriájában, Óbudán legalább 10 alkalommal, Pestszentlőrincen, a Zila Kávéházban, az Újpesti Galériában, a Budapesti Városvédő Egyesületnél, Csepelen, Budakalászon, Budaörsön, a kőbányai Csősztoronyban, a Balaton északi partján, több helyen is, Vonyarcvashegy mellett Balatonfűzfőn, Almádiban állított ki, és még egyházi intézményekben is: evangélikusoknál, baptistáknál, unitáriusoknál.
Azt hiszem elérkezett az idő, hogy feldolgozzuk a könyvet, azaz beszéljünk magáról a művésznőről is. Bár gyermekkorától szeretett rajzolni, festeni, a család a másik kedvenc, a kémia felé, a „rendes szakma” irányába terelgette. Vegyészmérnök lett, és analitikusként, majd pedig laboratórium-vezetőként dolgozott a gyógyszeriparban. 2007-ben azonban egy betegség lombikba zárta a vegyész karriert. Györgyinek újjá kellett szerveznie az életét, és itt volt a jó alkalom visszatérni a gyökerekhez. Nem véletlen, hogy azt mondják: azért jönnek a betegségek, hogy újraértékeljük és újraértelmezzük az életünket.
Előkerült tehát a festőkészlet. Györgyi olaj- és vízfestékkel, ceruzával és szénnel kezdett dolgozni. Sok mesternél megfordult, de a sort illik Trudi nénivel, dr. Maksay Lászlónéval, az általános iskolai rajztanárral kezdeni, aki jó szemmel meglátta a kicsi lány tehetségét. A felnőtt kori tanárok időrendben: Gál Tamás, H. Varga Ágnes, Sipos Endre, Szkotniczky Péter, Bakonyi Mihály, Kiss János, Kádár Tibor, Nagy Gábor, Incze Mózes, Székács Zoltán, Kovács Péter Balázs, Madarassy András.
|
|
Hogy az olvasók könnyen megtalálják a keresett irodalmat, jó tárgyszavakat kell alkotni a feldolgozáskor. No, itt egy kicsit bajban vagyok, mert Györgyi művészetéhez bizony sok tárgyszóra lesz szükség. Persze ez egyáltalán nem baj, jó, ha egy művész sokoldalú; készít figuratív és nonfiguratív képeket, vannak tájképei, csendéletei, portréi. Némelyik finom, visszafogott (Szolnoki ébredés, Fények és Színek), másokon meg szinte tobzódnak a színek (Áramlat, Védő ölelés). Vagy nézzék az Örvényt! A víz perceken belül elönti a termet. Említettem már, nem vagyok művészettörténész, nem szeretnék úgy csinálni, mintha értenék hozzá, ezért csak annyit mondok: szeretem Györgyi képeit. Kifejezetten beleszerettem a Víz alatti világba, a Búvóhelytől pedig, mióta megláttam, nem tudok szabadulni – persze, nem is akarok!... Szeretnék belépni a képbe, hallgatni a halak csobbanását, a tücskök ciripelését, egy kis finom madárdalt…
|
|
Többször tapasztaltam már, hogy ha valakinek a művészeti ágak valamelyikében tehetsége van, bízvást fordulhat egy másikhoz is, abban sem lesz rossz. Györgyivel is ez a helyzet. Befejezésképpen álljon itt a Rendhagyó Önéletrajz, alcíme:
Rímekbe szedtem életem
Kicsiny gyermekkoromban
két pályáról álmodoztam.
S a sors akarata, hogy úgy legyen
vegyészmérnökként tevékenykedtem.
De miután e pályán sok sikert már elértem,
Új cél felé vezérelt kalandos életem!
Egy betegség s a régi pálya a múlté
Most válhatok talán festőművésszé!
Ez az álom most válik valóra,
S a sikerért tanulok
MESTEREKTŐL
újra!
Végül a könyvtárosnak nincs más dolga, mint a precízen feldolgozott könyvet polcra tenni. Kívánom Vereczkeyné Donáth Györgyinek, hogy az ő „könyvét” nagyon sokan lapozgassák, élvezzék, szeressék. Ehhez pedig további sikerekben és egészségben gazdag alkotóéveket kívánok szeretettel!
Benczekovits Beatrix
*Elhangzott 2014. április 2-án dr. Vereczkeyné Donáth Györgyi festőművész Áramlat – Flow című kiállításának megnyitóján. Közreműködött Hegedűs Valér zongoraművész.