Agrárkönyvtári Hírvilág, 2007. XIV. évfolyam 4. szám

Kitekintő

 

Ha október, akkor Tatabánya

 

Október 8-án már hetedszer gyűltünk össze ODR konferenciára a József Attila Megyei Könyvtárban, ezúttal Új és tervezett lehetőségek a könyvtárközi kölcsönzésben volt a téma.

 

Hölgyesi Györgyi, dr. Monostori Imre, dr. Koltay Klára és Madarász Katalin

 

A megjelenteket dr. Monostori Imre igazgató köszöntötte, aki a 36. Könyvtári hét eseményeit villantotta fel, megemlítve, hogy a könyves vasárnapon ingyenes volt a beiratkozás, az internetezés, és a késedelmes olvasók is büntetlenül visszahozhatták a régóta náluk levő dokumentumokat. Vendégeket is hívtak az eseménysor keretében – rendőrt, megyei önkormányzati alelnököt, előadóművészeket –, ezzel is megpróbálva mind több érdeklődőt becsábítani a könyvtár falai közé, így remélhetőleg majd olvasnivalóért is visszajönnek a látogatók.

 

Hölgyesi Györgyi

Dr. Koltay Klára

Madarász Katalin

 

Hölgyesi Györgyi, a Könyvtári Intézet osztályvezetője először is az ODR adatbázisról beszélt. A könyvtárak a gyarapodásukról MARC rekordokat vagy ISBN számokat küldhetnek Debrecenbe. Ugyancsak ISBN számokat küld a KELLÓ a náluk vásárolt könyvekről. Ennek viszont az a hátránya, hogy ha még nincs a rendszerben a teljes címleírás, ezek az ISBN számok arra várnak – akár hónapokig is –, hogy kapcsolódhassanak a leírásokhoz. Az előadó ezután a postaköltség-térítés 2007. évi megvonásának következményeiről szólt, az intézkedés hatására ugyanis 20–50%-kal csökkent az eredetiben kért dokumentumok száma, főként a települési közkönyvtárak kérései csappantak meg. Az elektronikus dokumentumok szolgáltatása viszont kis mértékben növekedett. Ezzel összefüggésben szó esett a már beszkennelt dokumentumokról is, ezeket digitális archívumban kellene őrizni, megelőzendő a többszörös munkaráfordítást. Végül Hölgyesi Györgyi arról beszélt, hogy az OKM felkérte a Könyvtári Intézetet a könyvtárközi dokumentumszolgáltatás teljesítménymutatóinak kidolgozására. A munkaanyag elkészült, nemsokára mindnyájan olvashatjuk és hozzászólhatunk.

Dr. Koltay Klára, a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár főigazgató-helyettese az ODR jelenlegi, Vocal osztott katalogizálási adatbázisáról beszélve elmondta, hogy jelenleg szerverproblémák miatt kicsit lassabb a rendszer, de az átmeneti megoldáson már dolgoznak. Az átmenetiség oka, hogy a közeljövőben az ODR adatbázis összeolvad a MOKKÁ-val, ez persze még rengeteg munkát igényel, de mindkét csapat teljes erővel dolgozik a megvalósításon. A MOKKA eredetileg tizenöt könyvtárral, és az ezekhez tartozó hat könyvtári rendszerrel indult, most csatlakozik tizenhat könyvtár, illetve két újabb könyvtári rendszer. További tervek, hogy a MOKKÁ-n kívül egyéb adatbázisok is bevonhatók legyenek az ODR szolgáltatásba (pl. az NPA), és hogy magánemberek számára is lehetővé válhasson a kölcsönzések kezdeményezése. Koltay Klára is hangsúlyozta egy elektronikus dokumentumtár létrehozásának szükségességét, ennek azonban előfeltétele a jogi lehetőségek feltárása és technikai megteremtése.

Madarász Katalin, az Országos Idegennyelvű Könyvtár munkatársa a helyi könyvtárközi gyakorlatról beszélt, és diagramokon mutatta be a könyvtár statisztikáit. Hangsúlyozta, hogy fokozottan törekednek arra, hogy országszerte ismertebbé tegyék állományukat. A könyvtár fő gyűjtőkörei: a kortárs és klasszikus szépirodalom eredeti nyelven, valamint magyar fordításban; nyelv- és irodalomtudomány; zeneművészet és zenetudomány; kisebbségi kérdések szakirodalma. A fellelhető nyelvek száma: 240.

 

 

Délután a felvetődő kérdések és problémák megvitatására került sor. Kürti Lászlóné, az OSzK osztályvezetője bejelentette, hogy az OSzK honlapján új szolgáltatásként megjelent a MATARKA, vagyis elektronikus másolatokat lehet kérni a cikkekről, de ez nem minősül könyvtárközi kölcsönzésnek, ez fizetős szolgáltatás.

Dr. Kenyéri Katalin, az OKM Könyvtári Osztályának munkatársa idén is felhívta a figyelmet a szerzői jogok betartására és betartatására az elektronikus dokumentumok könyvtárközi kölcsönzésével kapcsolatban, vagyis, hogy a kapott dokumentumot nem küldhetjük tovább és nem nyomtathatjuk ki, az olvasó csak a képernyőről olvashatja azt. Beszélt továbbá a jövőre esedékes új pályázati lehetőségekről is.

Bánkeszi Katalin, az OSzK igazgatója elmondta, hogy valószínűleg az OSzK lesz a kulturális értékek (könyvtári, levéltári és múzeumi) digitalizálási központja. Hosszú távú tervet kell majd készíteni, amelyet állományvédelmi és szolgáltatási szempontok szerint fognak összeállítani.

 

Benczekovits Beatrix