Agrárkönyvtári Hírvilág, 2008. XV. évfolyam 4. szám

Kitekintő

 

A nyolcadik ODR konferencia Tatabányán

 

Közvetlenül a sikeres A könyvtárak összefogása a társadalomért rendezvénysorozat, a rekord látogatottságú könyves vasárnap után, október 13-án országos ODR konferenciára  várta a könyvtárosokat a József Attila Megyei Könyvtár.

 

A József Attila Megyei Könyvtár olvasóterme

Dr. Monostori Imre és Bánkeszi Katalin

 

Dr. Monostori Imre igazgató köszöntőjében kiemelte, hogy ez már a nyolcadik alkalom, hogy a könyvtárközi kölcsönzéssel foglalkozó könyvtárosok összejönnek Tatabányán. Nyilvánvaló, hogy a konferencia – amelyet Fátrai Erzsébet Márta álmodott meg és szervez azóta is lelkesen – azért ilyen népszerű, mert fontos témákat vet fel. Idén bővült a meghívottak névsora. A határainkon túl élő magyarok irodalmi ellátottságának segítésére a határon túli könyvtárosok is meghívást kaptak a tanácskozásra. Erdélyi, felvidéki, vajdasági, muravidéki kollégákat köszöntött az igazgató.

Bánkeszi Katalin, az Országos Széchényi Könyvtár címzetes igazgatója a MOKKA – ODR kapcsolata, továbbfejlesztésének irányai című előadásában összefoglalta, illetve továbbvitte a szombathelyi vándorgyűlésen, és szeptember 10-én az OSzK-ban elhangzott gondolatokat. Erről részletesen olvashatnak kedves Olvasóink előző, 3. számunkban Horváth Tamás tollából.

Az igazgató asszony kitért a most induló TÁMOP pályázatra is. A könyvtárak vezetőinek most azt kell átgondolniuk, hová akarnak 2013-ig eljutni. Úgy kell lépcsőzetesen megfogalmazni a célokat, hogy az egyes lépcsőfokok önmagukban is megállják a helyüket, de épülhessenek egymásra, ahogy megjelenik egyik pályázati kiírás a másik után. Kiemelt cél az oktatás segítése; ez kettős feladat, egyrészt az olvasók oktatását, másrészt a munkatársak fejlődését is szem előtt kell tartani. Most mindenki pályázhat, a Közép-Magyarországi régió is. Összefogásban kell együttes fejlesztéseket, a feladatokat megosztva létrehozni. Öt éves fenntartási kötelezettség van. 100%-os a támogatás, két év a futamidő. Ennek a pályázatnak a keretében van lehetőség a retrospektív katalóguskonverzióra. Digitalizálásra most nem lehet pályázni, erre a jövő évben lesz kiírás.

A MOKKA – ODR fejlesztésre három könyvtár társult, az OSzK, a DEENK és az SzTE. A közös célkitűzés: új alapokra helyezett, jól működő közös katalógusrendszer centralizált funkciókkal.

 

Bartók Györgyi, Krasznai Márta és
Fátrai Erzsébet Márta

Koltai Klára, Bánkeszi Katalin, Horváth Zoltánné
és Kardos András

 


Krasznai Márta, az OSzK csoportvezetője az OCLC FirstSearch adatbázisát, mint az ODR továbbfejlesztéséhez megfontolásra érdemes mintát mutatta be. Minden beérkező könyvtárközi kérés számot kap, a különböző munkafázisokról pedig státusok alapján tájékozódhatunk, így mindig tudható, hol tart éppen az ügyintézés. A Tudományos és Műszaki Tájékoztatás 2005. évi 10. számában olvashatunk bővebben a lelőhelyválasztásról. A rendszerben csak a saját kéréseink státusaiba tekinthetünk bele. Az adatbázis költségvonzata:  

Bartók Györgyi az OSzK szakreferense Határtalan lehetőségek… címmel a Kárpát-medencei könyvtárak könyvtárközi partnerségéről beszélt. Nyíregyházán, háromnapos tanfolyam keretében mutatták be az Ariel dokumentumküldő szoftvert, annak installálását, kezelését a határon túli könyvtáros kollégáknak. Egymás segítésére belső levelezőrendszert is létrehoztak. Az ODR rendszerben könyvtárkódokat is fognak kapni a határon túli könyvtárak, ez ugyanis nélkülözhetetlen a kérések indításához.

Tóth Judit, a zalaegerszegi Deák Ferenc Megyei Könyvtár igazgatóhelyettese Zala megye könyvtárközi kölcsönzési helyzetéről beszélt. A DFMK a megye hálózati könyvtári központja. Különgyűjteményeik:

Az ODR tagkönyvtárak sorába 1997 óta tartoznak. Az igazgatóhelyettes asszony diákon mutatta be a könyvtárközi kölcsönzés alakulását. A DFMK inkább küldő, mint kérő könyvtár. A statisztikát nagyban befolyásolta – ahogy tapasztalatom szerint más könyvtárakban is – a postaköltség-térítés módosítása, valamint a térítési díj emelkedése a külföldi kérések esetében. A könyvtár a szakirodalom beszerzését erősítette, de az évente csökkenő támogatás miatt egyre több az egy példányos vásárlás, ami az igénylők sorbaállását eredményezi. Az olvasók elsősorban a tanulásukhoz szükséges könyveket kérik könyvtárköziben, az elektronikus kérések száma még kicsi.

            Délután a könyvtári integrált rendszerek fejlesztőit ültették az asztal köré, és Bánkeszi Katalin, valamint Koltai Klára, a DEENK főigazgató-helyettese vezetésével arról folyt a szó, hogyan lehetne minél jobban és egyszerűbben begyűjteni a rekordokat, hogyan lehetne minél eredményesebben kiszűrni a duplumokat, hogy lehetne javítani a minőségen, legyen-e regionális vagy inkább integrált rendszerek szerinti együttműködés. A beszélgetés résztvevői voltak: Kardos András (Portál program, illetve Utca projekt), Czoboly Miklós (eCorvina), Németh Ágoston (Ex-LH), Thék György (TextLib), Tóth Kornél (SzTAKI – Monguz), Horváth Zoltánné (IQSYS), Lévai Gábor (Szikla). A beszélgetésbe a hallgatóság is megpróbált bekapcsolódni.

 

            A program legvégén a határon túlról érkezett könyvtárosok kaptak újabb, hasznos információkat.

 

Benczekovits Beatrix