Agrárkönyvtári Hírvilág, 2007. XIV. évfolyam 3. szám

Vándorgyűlés

 

Partnerek vagyunk*

 

A Magyar Könyvtárosok Egyesülete július 12–13–14-én Szegeden rendezte meg 39. vándorgyűlését Partnerek vagyunk címmel, amely csaknem hatszáz érdeklődőt vonzott.

A szakmai kiállítást – az SzTE TIK földszintjén – prof. dr. Badó Attila, az SzTE hallgatói és közkapcsolati rektorhelyettese nyitotta meg. A Régi híres könyvtárak, régi híres könyvtárosok című kiállítás a Somogyi-könyvtárban volt látható, dr. Botka László, Szeged város polgármestere nyitotta meg.

A szakmai program a plenáris ülésen Bakos Klára, az MKE elnöke és Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke köszöntőjével, valamint dr. Mader Béla főigazgató rövid beszédével vette kezdetét. Bakos Klára irigylésre méltó példaként említette az SzTE vezetése és a könyvtár közti munkakapcsolatot. A partnerség fontosságát hangsúlyozta, nem retorikai elemként, hanem a minisztériummal, az önkormányzatokkal és a felsőoktatási intézményekkel való jó együttműködés tényezőjeként, a könyvtárak pedig alkalmasak erre a partnerségre.

 

A plenáris ülés elnöksége

 

Hiller István miniszter méltatta az MKE-t, mint az ország egyik legpatinásabb szakmai szervezetét, amely mögött szakmai tudás van. Aki temeti a könyvet, az semmit nem ért a modern világból – mondta. A Gutenberg-galaxis él, változik, új formákat ölt, hiszen az embernek szüksége van a tudás átadásának és átvételének valamilyen formájára, a változásokkal technikailag és tartalmilag is lépést kell tartani. Ismertette az OKM új Portál Programját, amelynek keretében 2008-tól több mint 20 milliárd forint jut majd könyvtári célokra, melyből 16,6 milliárd csak a könyvtári terület fejlesztésére, 3,2 milliárd forint pedig dokumentumok digitalizálására. A pályázatokat 2007 novemberében írják ki, s 5 év áll rendelkezésre a megvalósításukra. A miniszter szerint a globalizált világ egyik legkiélezettebb harca az információért folytatott harc. A könyvtáraknak kiemelt helye van az információs igények biztosításában. Az esélyegyenlőség biztosításáról igazán beszélni sem lehet, az irreális. Ami reális, az az egyenlőtlenség csökkentése. Csak apránként, lépésről-lépésre lehet eredményeket elérni.

Inkei Péter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Humán Erőforrások Irányító Hatóságának szakértője az Új Magyarország Fejlesztési Terv forráslehetőségeit ismertette. A részleteket a programokról a http://www.kulturpont.hu címen olvashatjuk (+ http://www.nfu.gov.hu/). Ismertette a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programot (TIOP) és a Társadalmi Megújulás Operatív Programot (TAMOP). Cél a társadalmi foglalkoztatottság feltételeinek megteremtése. A tervezés nyílt legyen, minél több ellenőrzéssel. Civil és szakmai tevékenység eredménye legyen a munka, szakmai konszenzus legyen mögötte – mondta.

A jelenlévők megemlékeztek az idén elhunyt dr. Bakonyi Gézáról és Rády Ferencről.

A plenáris ülés végén kiosztották az MKE-emlékérmeket. A díjazottak:

·         Barátné dr. Hajdu Ágnes, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Kar Könyvtártudományi Tanszékének tanszékvezető tanára,

·         Bazsóné Medgyes Klára, az érdi Csuka Zoltán Városi Könyvtár igazgatója,

·         Krasznai Mihályné, a Budapesti Műszaki Főiskola Könyvtárának igazgatója,

·         Dr. Pálvölgyi Mihály, a Berzsenyi Dániel Főiskola Természettudományi Főiskolai Kar Könyvtár- és Információtudományi Tanszékének főiskolai tanára,

·         Szivi Józsefné dr., a Budapesti Corvinus Egyetem Központi Könyvtárának főigazgató-helyettese, és

·         Solmosi Márta, az Ipolysági Városi Könyvtár igazgatója.

Az IKSZ és az MKE által adományozott az Év fiatal könyvtárosa díjat Buzai Csaba, az orosházi Justh Zsigmond Városi Könyvtár munkatársa kapta.

A Molnár Dixieland Band koncertje zárta a napot.

 

A díjazottak

 

A másnapi kisplenáris levezető elnöke dr. Mader Béla volt, bevezetőjében a könyvtárakban végbement eszmei és technológiai változásokról beszélt. A könyvtárak partnerként nem kiszolgálnak, hanem szolgáltatnak. El kell gondolkodnunk azon, hogy az információözön miatt az információszerzésben bekövetkező változásokra milyen viszontválaszt tudunk adni. Át kell magunkat programozni – mondta – úgy, hogy ne csak leltározási szempontjaink legyenek, az értékeket is tartsuk meg, de úgy, hogy ne nehezítsük meg a hozzáférést; néha ez lehet, hogy fából vaskarika.

Jill Cousins, a Holland Nemzeti Könyvtár igazgatója az Európai Digitális Könyvtárat (EDL) mutatta be. A http://www.europeandigitallibrary.eu oldal 2007 szeptemberétől fog indulni, az EDL 1.5 verzióján alapul, de más lesz a megjelenése és hangulata, nem lesz katalógusa, csak teljesen digitalizált dokumentumokat fog tartalmazni tematikus gyűjteményekben, a múzeumok anyagai is benne lesznek. Ez még nem végleges verzió. Létrehozták az EDL Alapítványt, amely jogi keretet ad a jövőbeni működéshez. Az alapítványon keresztül sokkal hatékonyabban juthatnak pénzügyi forrásokhoz, mint azt az egyedi intézmények tenni tudnák.

Bánkeszi Katalin, az OSzK címzetes igazgatója Magyar Digitális Könyvtár című előadásában az előzőhöz szervesen kapcsolódva vázolta a hazai helyzetet a digitalizálás területén. A TEL-ben (The European Library) Magyarország a 30 teljes jogú tag egyike, a 150 millió tételben kereshető többek közt a MOKKA, a Corvinák, a MEK, NDA állománya. A TEL-ME-MOR (The European Library Modular Extensions for Mediating Online Resources) (http://www.telmemor.net) további 10 könyvtár állományával bővült, ezt folytatja az EDL, melynek 16 tagú konzorciumában az OSzK is szerepel. Az előadás címében szereplő MDK tulajdonképpen nem létezik, bár a MEK és a Neumann-ház digitális gyűjteményeinek egyesülésével akár beszélhetnénk is róla. Ezen kívül számos digitális könyvtár létezik hazánkban, ezek nagyon különbözőek, közös felületre hozni őket nem egyszerű.

Zeke László, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főosztályvezetője a szélessávú infokommunikációs stratégiáról beszélt rövid technológiatörténeti áttekintés után. Ismertette a részterületeket (hozzáférés, motiváció, tartalom, biztonság, képzettség), a horizontális prioritásokat (innováció, esélyegyenlőség), a piaci mechanizmusokat, a szabályozás lehetőségeit, a fiskális és a közpolitikai eszközöket.

Dr. Bazsa György, a Magyar Akkreditációs Bizottság elnökének lendületes előadása következett, Tudás – Egyetem – Könyvtár címmel. Mondandóját áthatotta a könyvtárakkal való régi, szoros személyes kapcsolata, mivel 1956 óta tagja a debreceni egyetemi könyvtárnak. Áttekintette az azóta lezajlott könyvtári trendeket, kulcseseményeket, majd a címben szereplő fogalmak és a köztük való kapcsolat elemzése következett. A tudás – egyetem – könyvtár közti kapcsolat ábrázolása nehéz, kölcsönhatások és átfedések jellemzik, egymás partnerei. A könyvtár a legdinamikusabban válaszra kényszerülő intézménytípus, kevés pénzzel, nagy kihívásokkal, nehéz feladatokkal. Szerinte a könyvtárak korlátozott anyagi, de rendszerint jó személyi és infrastrukturális feltételek mellett működnek, azonban csak széles körű és aktív partneri szerepben tudnak megfelelni az új kihívásoknak.

Barabás Miklós, az Európa Ház igazgatója a partnerségről beszélt civil nézőpontból. A partnerség három szintjét különítette el: európai szintű, egy köztes, mely elvezet a hazaihoz, és a hazai. A magyar civil társadalom színes és változatos. A partnerségnek nincs kialakult európai gyakorlata, nem vagyunk lemaradva, de nagyok a különbségek. Az előadó kiemelte a könyvtárak fontosságát a civil társadalomban, mint közösségfejlesztőkét, akik az emberekkel való párbeszéd részesei.

 

A Műszaki Szekció rendezvényének moderátora Nagy Zoltán, a szekció elnöke, az OSzK főosztályvezető-helyettese volt. Elsőként Michael Sarnecki a Nature Publishing Groupot mutatta be (http://www.nature.com), amely online kiadványokat forgalmaz. Érdekes újdonság az Advanced online publication, a legfrissebb tudományos cikkek akár 2 hónappal megjelenésük előtt elérhetők. Rettich Béla, a KSH Könyvtár és Levéltár osztályvezetője A magyar statisztika forrásai: a KSH és könyvtára címmel beszélt a honlapjukon (http://portal.ksh.hu) elérhető statisztikai információszolgáltatásról. Koltay Tibor, a SzIE Informatikai és Könyvtártudományi Tanszékének tanára Mi fán terem az információs műveltség? Miben vagyunk partnerek? címmel tartott előadást. Ismertette az információs műveltség, információs írástudás fogalmát, amely több mint számítógépes írástudás, bár inkább azt propagálják, mert jelentős üzlet van mögötte. Az információs műveltség terjesztésében kiemelkedő szerep jut a könyvtárnak és a könyvtárosnak is – mondta az előadó. Partnerek vagyunk: a könyvtáros szervezeteknek a könyvtártanszékekkel karöltve kell vezető szerepet betölteniük, mert az önálló információszerzés a szellemi szabadság része. Somogyi Etelka, az OSzK olvasószolgálatának munkatársa megmutatta, hogy milyen kiadványokkal és szolgáltatásokkal szervezi partnereivé a könyvtárakat az OSzK. Az előadó a Múzeumok Éjszakája alkalmából szervezett rendezvény tapasztalatait ismertette. Ezután Balázs-Arth Valéria mutatta be a Délvidéki Magyar Képzőművészeti Lexikont. A kiadvány mintegy 100 évet ölel fel, kb. 1900-tól, a történelmi Magyarország déli részeiből. A lexikonban szereplők közül 166 már elhunyt művész, 236 kortárs – a szerkesztő személyes kapcsolatban volt szinte mindegyikükkel – anyagokat adtak, illetve ellenőrizték is a róluk készült szócikkeket. Pastyik Endre, az OSzK osztályvezető-helyettese tartotta „Kiadványok, adattárak: az 1956-os sajtó teljes gyűjteménye mikrofilmekről CD kiadványon” címmel a következő előadást. A bemutatott CD fő részét az október 23. és november 4. közötti időszak alkotja, mivel ekkor jelent meg a legtöbb és legváltozatosabb sajtóanyag a II. világháború óta a sajtószabadság jegyében. A PEDRO Kft. munkatársa, Farkas István A digitalizálás modern eszközei. Stabilitás és jövőkép című előadással mutatkozott be. A partnerségről: ők az intézmények, levéltárak és könyvtárak partnerei már több mint egy évtizede. 1990 óta mikrofilmes és digitális archiválástechnikával foglalkoznak közigazgatási intézmények, könyvtárak, levéltárak, cégek, egyetemek, a bankszektor számára, berendezéseket is forgalmaznak. A záró előadásban ismét Somogyi Etelka kapott szót E-könyvek igény szerint. Az olvasás jövője digitális címmel, és az EU 2006. október 1-jétől 2008. március 31-ig tartó EOD (eBooks On Demand, http://www.books2e-books.eu) projektjét ismertette, amelyben 8 európai ország 13 könyvtára vesz részt. A felhasználó igényei szerint, megrendelésére és költségére digitalizálnak régi, 1600 utáni könyveket. A cél az, hogy Európa minden régi könyvéből legyen e-könyv, melyet a TEL-be integrálhatnak. A 13 tagkönyvtár feladatai: a szolgáltatás bevezetése, hirdetése, piaci elemzés igények felmérésére, üzleti modell kidolgozása, új partnerek keresése, nagyobb egyetemi könyvtárak bevonása. Miért jó: piacképes szolgáltatás, közös digitalizálás, a duplumok kiszűrése, egységes minőség, közös reklám, az e-könyv a könyvtár tulajdonában marad.

Az Olvasószolgálati Szekció kerekasztal-beszélgetést szervezett, amelyen a kiadók és a könyvtárak képviselői a támogatásokról beszélgettek, a moderátor Bariczné Rózsa Mária, a KELLÓ könyvtári menedzsere volt. A beszélgetés résztvevői a kiadók részéről: Kocsis András Sándor elnök-vezérigazgató, Kossuth Kiadó, Kőszeghy Péter igazgató, Balassi Kiadó, dr. Lelkes Lajos igazgató, Mezőgazda Kiadó, Votisky Zsuzsa ügyvezető igazgató, Typotex Kiadó, a könyvtárak részéről: dr. Bartos Éva igazgató, Könyvtári Intézet, Fejérné Pintér Veronika osztályvezető, Somogyi-könyvtár, dr. Mader Béla főigazgató, SzTE Egyetemi Könyvtár, Pák Györgyné osztályvezető, BME OMIKK Központi Könyvtár. A kiadók szerint megszűnőben van a magyar nyelvű tudományos könyvkiadás. Bariczné megjegyezte, hogy 5–6 évvel ezelőtt a KELLÓ által ismertetett művek (kb. kilencezer) 60–65%-a volt szakkönyv, mára ez az arány 50% körül mozog. Dr. Lelkes Lajos határozottan szót emelt a hazai könyvkiadás mellett, legalábbis az agrártudományok területén, hiszen eltérő a természetföldrajzi környezet. Viszont háromszor drágább a kéziratot itthon előállítani, mint egyszerűen megvenni a jogdíjat és lefordíttatni a könyvet. Többek véleménye, hogy be kellene vezetni a skandináv modellt, amely szerint egy független kuratóriumhoz kell pályázni, és ha megszavazzák a támogatást, a bekerülési összeg meghatározott részét az állam állja. Dr. Bartos Éva az általános gyűjtőkörű könyvtárak szempontjából a szépirodalmi/szakirodalmi állomány arányáról, az ezekkel kapcsolatos különféle szakmai vélekedésekről beszélt, megemlítve, hogy a külföldi szakemberek egyszer a szakirodalom mellé teszik le a voksukat, máskor viszont a szépirodalom a preferált; szóval van aki a tanulás, más a rekreáció mellett szavaz.

A Bibliográfiai Szekcióban Múlt, jelen és jövő bibliográfusairól folyt a szó. Dr. Nemes Erzsébet a KSH Könyvtár és Levéltár főigazgatója a KSH könyvtárhasználati szokásairól, Nagy Anikó (OSzK) pedig a könyvtárosok irodalmi olvasmányélményei sorozatban 1957 emlékezetéről beszélt.

A Társadalomtudományi Szekcióban Oktatás – kutatás – egyetem – könyvtár témakörben hangzottal el előadások, a moderátor dr. Murányi Lajos, az MTA Könyvtára osztályvezetője volt. Keveházi Katalin, az SzTE TIK osztályvezetője a szegedi könyvtárosképzés gyakorlati elemeiről szólt, a könyvtár szerződéses formában diákmunkának is teret ad. A DEENK digitális szolgáltatási és archiválási feladatai kibővültek – mondta Karácsony Gyöngyi, a DEENK főigazgató-helyettese. A könyvtár dokumentumállománya sokat színesedik, fizikailag csökken, tartalmilag nő. Barki Katalin, a BDF Központi Könyvtárának igazgatója kiemelte, az olvasók számára nincs tiltás, a környezet nevel. Szivi Józsefné a BCE Központi Könyvtára főigazgató-helyettese elmondta, felvállalják a legpraktikusabb, leginnovatívabb szellemi termékek alkalmazását, mely néhány munkafolyamat (pl. katalogizálás, feldolgozás) eddigi menetének radikális átalakulásával jár együtt.

A Közkönyvtári Egylet programja a multikulturalitás jegyében zajlott, a két moderátor Kovács Györgyi az egylet elnöke és Laki Ildikó szociológus, az MTA Szociológiai Intézet munkatársa volt.

 

A záró plenáris ülésen Bakos Klára összefoglalója után megköszönte a vendéglátók munkáját, dr. Mader Béla megköszönte, hogy oly sokan ellátogattak Szegedre, és remélte, hogy minden jelenlevő érezte a házigazdák szeretetét. Ramháb Mária, a Katona József Könyvtár igazgatója ismertette a tavalyi kecskeméti vándorgyűlés óta a könyvtárukban történt eseményeket, a vándorgyűlés vándorbotját átadták a szombathelyi Barki Katalinnak, a BDF könyvtára igazgatójának. Bejelentették az IFLA-HUN levelezőlista megindulását, mely a magyar és magyarul értő könyvtárosok és információs szakemberek határokon átívelő levelezőlistája http://infoserv.inist.fr/wwsympa.fcgi/info/ifla-hun, végül átadták a vándorgyűlés játékos programjainak díjait (montázskészítés, filmteszt, könyvtár-informatikai ismeretek tesztje). Zárásképpen felolvasták a szekciók ajánlásait:

·         A feldolgozói munkában szembe kell nézni a sokrétűvé váló felhasználói igényekkel. Mind a tudományos, mind a laikus felhasználói közösségek számára elérhetővé, újrahasznosíthatóvá és átláthatóvá kell tenni a nemzeti bibliográfiai adatvagyont, valamint szolgáltatásainkat. – Bibliográfiai Szekció

·         Legfontosabb partnereink a gyerekek, a fiatalok, akik a jövő könyvtárhasználói, olvasói. A felelősségünk ezért nagy, útjaink szerteágazóak a könyvtől az internetig. – Gyermekkönyvtáros Szekció

·         Multikulturális hatás érvényesül a társadalom minden színterén. Ebben kell a könyvtárnak integráló szerepet vállalnia. – Közkönyvtári Egylet

·         A könyvtárak és könyvtárosok jó partnerkapcsolatai közelebb hozzák az embert – az olvasót, az értő embert – a nagyvilághoz és a kis helyhez, ahol élünk. Az informatikának és a digitalizációnak az ismeretek, a művészetek, a tudományok megértését, élvezetét kell szolgálnia. – Műszaki Könyvtáros Szekció

·         A partnerségen alapuló közös célok meghatározása és megvalósítása a könyves szakmák jövőjének záloga, amely végső soron hozzájárul az emberek mentális és szakmai fejlődéséhez, a világ kihívásaira okosan reagáló ember jövőjéhez. Ehhez tudatos kultúrpolitika szükséges, amely rendszeres és kiszámítható támogatást biztosít. – Olvasószolgálati Szekció

·         A könyvtár az egyetemi (főiskolai) oktatás és kutatás egyik nélkülözhetetlen eleme és bázisa. Megmaradásának kulcsa és záloga a változni tudás. – Társadalomtudományi Szekció

·         A zene a maga közösségteremtő erejével egyik eleme a partnerséghez szükséges közös nyelvnek. A zenei könyvtárosok a zenei tartalmak és az információkhoz való minél szélesebb körű hozzáférés biztosításával szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy ez az együttműködés megvalósuljon és kiteljesedjen. – Zenei Könyvtárosok Szervezete

A második nap, szokás szerint baráti találkozóval zárult, ezúttal a Fehértói Csárdában. Az este kérdése: halászlé vagy gulyás; és persze a büféasztalokról is lehetett csipegetni.

 

Az utolsó nap hagyományosan a kirándulásé, három úticél közül lehetett választani:

·         Ópusztaszer és a Fehértói madárrezervátum,

·         Hódmezővásárhely, Mártély és a Holt-Tisza,

·         Szabadka és Palics.

 


A kiállító cégek névsora és elérhetősége:

·         Biosec, http://www.biosec.hu

·         EBSCO Information Services GmbH, Németország, http://www.ebsco.com

·         e-Corvina Kft., http://www.e-corvina.hu

·         EX-LH Kft., http://www.exlh.hu

·         Grimm Kiadó, Szeged, http://www.grimm.hu

·         InfoKer Számítástechnika-alkalmazási Szövetkezet, http://www.infoker.hu

·         Interacta Kft., http://www.interacta.hu

·         IQSYS Informatikai Zrt., http://www.iqsys.hu

·         M-Pakk Bt.. http://www.ki.oszk.hu

·         Minerva, Ausztria, http://www.minerva.at

·         MTA SZTAKI – iKron Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., http://www.sztaki.hu, http://www.ikron.hu

·         Nature Publishing Groupe, Nagy Britannia, http://www.npg.nature.com

·         NETLIB Kft., http://www.netlib.hu

·         Pályázatfigyelő, http://www.pafi.hu

·         Pedro Kft., http://www.mikrofilm.hu

·         Springer, Hollandia, http://www.springerlink.com

·         Stiginfo Informatikai Bt., http://www.stiginfo.hu

·         Suweco, Csehország, http://www.suweco.cz

·         Swets, Németország, http://www.swets.com

·         SzTE BTK, Könyvtártudományi Tanszék, http://www.bibl.u-szeged.hu/inf

·         Tinta Könyvkiadó, http://www.tintakiado.hu

·         Wegatech Kft., http://www.wegatech.hu

 

Nyüzsgés a kiállítók körül

 

Jövőre Szombathelyen találkozhatnak az ország könyvtárosai, addig is eredményes munkát kívánok mindannyiunknak!

 

BB



* A szerkesztő sajnos személyesen nem tudott részt venni a vándorgyűlésen, ezért Dávid Boglárka és dr. Horváth Sándor Domonkos blogja, a KIT 28. hírlevele, valamint az MKE honlapja alapján állította össze a beszámolót, Mándli Gyula fotóival.