Az EU állat-egészségügyi szabályozása

A belsõ határok miatt az EU új állat-egészségügyi védelmi stratégiát alkalmaz.

A harmadik országból érkezõ szállítmányok esetén a határállomási ellenõrzésekre az egységes belsõ piacot védõ államhatárokon kerül sor. Az eljárás célja annak az ellenõrzése, hogy a beszállítandó állatok és termékek megfelelnek-e az állat-egészségügyi és élelmiszer-higiéniai követelményeknek.

Az ellenõrzés módszere: a dokumentáció és az azonosság ellenõrzése, valamint fizikális vizsgálatok.

Az EU betegségmegelõzési és -felszámolási stratégiát dolgozott ki, ennek részei:

- a származás vagy feladás helyén végzett ellenõrzés;

- a javak forgalmának számítógépes ellenõrzése;

- gyors jelentési rendszer;

- egzotikus betegségek elleni összehangolt védekezés;

- a harmadik országból érkezõ termékek fokozott ellenõrzése, beleértve a tranzit szállítmányokat is.

Az állat- és élelmiszerimportban érdekelt EU-tagországok felelnek az elõzetes védekezési terv meglétéért és alkalmazásáért, az import szabályainak betartásáért.

Az állatvédelem szerepe és jelentõsége egyre fokozódik. Az EU érdeklõdése elsõsorban az állattartás, állatszállítás, vágóhídi bánásmódra terjed ki.

A vágóhidak és feldolgozó üzemek technikai feltételeire különbözõ irányelvek és ellenõrzési rendszerek érvényesek. Évente legalább egy alkalommal hivatalos EU ellenõrök jönnek hazánkba,a húsipari üzemek higiéniai állapotát tekintik meg. A jóváhagyott országok és üzemek listáját az EU hivatalos lapjának C jelû sorozatában teszik közzé.

A nyershús volt az elsõ olyan termék, amelynek a szabályozását harmonizálták. Baromfihúsra vonatkozóan még csak a nemzeti bejelentési eljárási rend él, hazánkban ennek során az NSZK listáját vesszük alapul. Nyúlvágóhíd bejelentése a 91/495/EEC irányelv szerint történik. Ennek alapján 9 üzemet jelentettünk be. Kiemelt a trichinella vizsgálat, amelyet emésztéses eljárással a 77/96/EEC irányelv szerint kell végezni.

Az élelmiszertermelõ állatokra szigorú szabályok vonatkoznak a gyógyszerrendelés, a tájékoztatás és a nyilvántartás terén. A maradékanyag (rezídium) vizsgálati program kiterjed a gyógyszerekre, hormonokra, hormonhatású anyagokra, a külsõ és belsõ paraziták elleni szerekre, a nehézfémekre, a klórozott szénhidrogénekre. Hozamnövelés céljából nem adható semmiféle hormon vagy idegrendszerre ható hormonfokozó készítmény.

(Magyar Állatorvosok Lapja,

1995. 5. sz. nyomán)

EU9507

KÖVETKEZÕ FEJEZET